OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Katowicki oddział ITD przeprowadził kontrolę autobusów miejskich. Łącznie skontrolowano 32 pojazdy, nieprawidłowości wykryto w ponad 50% przypadków. Inspektorzy przeprowadzali badania techniczne autobusów przez cztery pierwsze dni lutego za pomocą mobilnej stacji kontroli pojazdów.

Główny nacisk kontroli był skierowany na stan techniczny autobusów. Najczęściej występujące usterki to problemy z układem hamulcowym – zbyt nierównomierna siła hamowania kół na jednej osi. Odnotowano też wycieki płynów eksploatacyjnych oraz zamontowane w oknach niehomologowane szyby z tworzywa sztucznego. W wyniku działań inspektorzy zatrzymali 17 dowodów rejestracyjnych pojazdów, gdzie w 2 przypadkach były to usterki sklasyfikowane jako niebezpieczne. Kontrole miały miejsce w Piekarach Śląskich, Bytomiu, Rudzie Śląskiej i Tarnowskich Górach. Przewoźnikom, u których wykryto nieprawidłowości grożą wysokie kary finansowe.

Okazało się również, że o usterkach technicznych doskonale wiedziano, a mimo to nie dochodziło do ich usunięcia. Jak odkryli funkcjonariusze ITD, kierowcy zaklejali kontrolki informujące o niedomaganiu pojazdu, aby te nie raziły ich w czasie jazdy.

Fot. WITD Katowice

Mobilną stację kontroli pojazdów rozkładano w pobliżu przystanków początkowych lub końcowych linii. W związku z tym w kilku przypadkach doszło do ominięcia przystanków przez kierowców w obawie o wynik badania technicznego. Jednak z pomocą pracowników ZTM znaleziono dwa pojazdy i ich kierowców, którzy „uciekli” przed kontrolą. Chociaż ich obawy o stan techniczny autobusów były nieuzasadnione, to jednak przewoźników czeka kara za naruszenie ustawy o transporcie drogowym polegające na omijaniu przystanków linii regularnej.((https://katowice.witd.gov.pl/?p=6683)) ((zdjęcie główne – libreshot.com))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *