Z uwagi na troskę o bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego – czyli pieszych i rowerzystów, Hiszpania wprowadziła naklejki informujące o martwym polu występującym w pojazdach o większych gabarytach. Podobne oznakowanie na początku tego roku zostało wprowadzone we Francji, jednak Hiszpanie na razie nie planują wprowadzania kar za niestosowanie naklejek. Oznakowanie jest zalecane, ale nie jest obowiązkowe.

Hiszpańska Generalna Dyrekcja Ruchu Drogowego (DGT) wydała specjalną instrukcję na temat stosowania oznakowania o martwym polu. Naklejka jest dobrowolna i dotyczy pojazdów do przewozu osób posiadających więcej niż 9 miejsc siedzących łącznie z kierowcą (pojazdy kategorii M2 i M3 zgodnie z Ogólnymi Przepisami Pojazdowymi) oraz pojazdów do przewozu towarów kategorii N1, N2 i N3 a także pojazdów do transportu odpadów na obszarach miejskich.

Strefy martwego pola ((grafika: dgt.es))

Zasady umieszczania oznakowania

W przypadku autokarów i busów należy umieścić trzy naklejki: dwie po bokach pojazdu, umieszczone nie dalej niż metr od przodu pojazdu oraz jedna z tyłu pojazdu po prawej jego stronie. Oznakowanie ma być naklejone na wysokości od 0,90 do 1,50 metra od ziemi.

Instrukcja rozmieszczenia naklejek ostrzegawczych ((grafika: dgt.es))

Wzór naklejki

Znaki muszą być zgodne z instrukcją wydaną przez DGT, czyli posiadać homologację, a jej powierzchnia ma być odblaskowa, w odcieniach żółci, czerwieni, czerni i bieli. Pomiędzy poszczególnymi rodzajami pojazdów naklejki różnią się grafikami oraz wymiarami oznaczenia.

Przykładowy wzór oznakowania pojazdu naklejką ostrzegającą o martwym polu ((grafika: dgt.es))

Hiszpańskie emblematy można nabyć tylko w autoryzowanych punktach sprzedaży.

Co ważne, jeśli pojazd posiada już oznakowania o martwym polu (wprowadzone w innym krajach UE), które jest zatwierdzone na podstawie wzajemnego uznawania przepisów to takie oznaczenie jest wystarczające przy poruszaniu się na terytorium Hiszpanii. ((dgt.es))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *