Od 1 stycznia 2021 roku Francja wprowadziła obowiązkowe oznakowanie dla autobusów poruszających się obszarach miejskich. Przepis dotyczy również pojazdów ciężarowych, których masa przekracza 3,5 tony. Naklejki mają informować pieszych i rowerzystów o obszarach martwego pola, czyli miejscach, w których niechronieni uczestnicy ruchu są niewidoczni dla kierowcy autobusu czy ciężarówki.

Celem tej zmiany jest zapobieganie wypadkom z udziałem pieszych, rowerzystów, czy użytkowników skuterów. Za brak oznakowania grozi kara w wysokości od 135€ do nawet 750€. Naklejki nie dotyczą jedynie pojazdów francuskich, obowiązują także obcokrajowców. Wymiary oznakowania to: 25 cm wysokości, 17 cm szerokości.

Wzór oznakowania:

Oznaczenia muszą być umieszczone po bokach oraz z tyłu pojazdu. Należy je umieścić na wysokości od 0,9 m do 1,5 m nad ziemią. Naklejki nie mogą ograniczać pola widzenia kierowcy, zakrywać tablic rejestracyjnych, świateł i urządzeń sygnalizacyjnych.

12-miesięczny okres przejściowy

W trakcie trwającego 12 miesięcy okresu przejściowego kierowcy pojazdów wyposażonych w oznaczenia niezgodne ze wzorem nie będą karani. Jednak kontrola stwierdzająca brak jakichkolwiek oznaczeń skończy się mandatem.((https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/francja-wprowadzila-obowiazkowe-naklejki-na-samochody-o-dmc-powyzej-35-tony/r4mjk49))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *