Post-production : Astuce Productions

Od końcówki zeszłego roku można w Polsce nabyć wersje elektryczne vanów osobowych. Są to Peugeot e-Traveler, Citroen e-Spacetourer, Opel Vivaro-e Kombi i Opel Zafira-e Life. Teraz dowiedzieliśmy się, że Stellantis pracuje nad nowym napędem.

Na środowym wydarzeniu on-line zorganizowanym przez koncern Stellantis, usłyszeliśmy, że trwają pracę nad napędem wodorowym do elektrycznej rodziny vanów. Taki rodzaj zasilania baterii dałby większy zasięg i szybkie tankowanie – do 5 minut. Ogniwa paliwowe mają być zastosowane w zelektryfikowanych modelach grupy Stellantis i zapewne nie będą się różnić wizualnie od wersji w pełni elektrycznych.

W wersji zasilanej wodorem zamiast dużego pakietu baterii można zastosować mniejszy, jednocześnie robiąc miejsce na zbiorniki na wodór. Bateria ładowana ogniwami paliwowymi dłużej zachowuje swoją maksymalną pojemność, gdyż pracuje w bardziej stabilnych warunkach.

Nowy napęd ma być oferowany już pod koniec tego roku. Na razie ciężko powiedzieć, czy wodorowe vany Stellantis będą oferowane w Polsce. Zapewne priorytetem będzie rynek niemiecki i francuski, gdzie jest dużo więcej stacji tankowania wodoru, chociaż to nasz kraj zajmuje czołowe miejsce w produkcji tego rodzaju paliwa. ((zdjęcie główne – materiały prasowe Citroen)) ((https://e.autokult.pl/40878,stellantis-pracuje-nad-wodorowymi-vanami-zadebiutuja-jeszcze-w-tym-roku))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *