[aktualizacja 16.05.2021 r.]

Dzisiaj przestał obowiązywać limit 50% zajętych miejsc w publicznym transporcie osobowym. Niestety nie dotyczy to wszystkich przewoźników. Przedsiębiorcy świadczący usługi małymi busami – powyżej 7 do 9 miejsc, wciąż nie mogą przewozić kompletu pasażerów. Limit został już zniesiony – czytaj więcej.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii  [Dz. U. z 2021 r., poz. 861], znosi limit zajętości miejsc w autokarach, pojazdach komunikacji miejskiej czy pociągach. Nie wszyscy przewoźnicy zostali jednak potraktowani równo. Wciąż 50% zajętych miejsc muszą utrzymywać firmy przewożące osoby małymi vanami i busami powyżej 7 do 9 miejsc. Od początku ten zakaz wydawał się nielogiczny, gdyż np. w 7 miejscowym samochodzie może być komplet pasażerów, a w większym 9-osobowym busie mogą być tylko 4 osoby.

Kolejny raz w sprawie pojazdów 8 i 9-osobowych zainterweniował Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców. W piśmie do Ministerstwa Zdrowia czytamy:

„Obecne ograniczenia w tym zakresie należy ocenić jako zbyt restrykcyjne, nieuzasadnione i niespełniające zakładanych przez nich celów.[…] W konsekwencji najmniejsi przewoźnicy ograniczeni są do przewożenia kilku osób, podczas gdy większe podmioty mogą w ramach jednego pojazdu przewozić zdecydowanie większą liczbę osób. Stan taki należy ocenić negatywnie” – pisze Rzecznik MŚP Adam Abramowicz. ((https://rzecznikmsp.gov.pl/wp-content/uploads/2021/05/WPL.19.2021.JJ_.PD_.pdf))

Przypomnijmy, że ograniczenie nałożono 17 października 2020 r., kiedy to do Polski dotarła druga fala koronawirusa. Od tego czasu przewoźnicy musieli sobie radzić z limitem w transporcie publicznym – gdzie nie mogło być zajętych więcej niż 50% wszystkich miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonej w dokumentacji technicznej pojazdu. Z kolei na samochody o liczbie siedzeń powyżej 7 do 9 nałożono limit 50% zajętych miejsc. ((zdjęcie główne – Pexels))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *