charset=Ascii

Choć jeszcze kilka lat temu widok jadącego samochodu bez kierowcy, był rodem z filmów science fiction, to dziś technologia jest już na tyle zaawansowana, że umożliwia przejazdy autonomiczne. Działająca w Chinach firma Baidu dostała niedawno pozwolenie na odpłatny przewóz osób bez udziału taksówkarza.

Czy robo taksówki to nowa rzeczywistość?

Chińskie Baido jako pierwsze otrzymało pozwolenie na wykorzystanie samochodu autonomicznego do przewozu ludzi. Warunkiem uzyskania pozwolenia było przejechanie bezkolizyjnie minimum 50 tys. kilometrów. Z danych firmy wynika, że po ulicach Cangzhou flota aut autonomicznych przejechała ponad 0,5 miliona kilometrów. Wyszło średnio po 17 490 km (dane do 1 marca 2021 r.) na pojazd. Przejazdy te jednak odbywały się z kierowcą czuwającym nad zachowaniem auta.

Wygląda więc na to, że zebrano wystarczająco dużą ilość danych, aby dopuścić te samochody do jazdy jako taxi. Wcześniej w sierpniu 2020 r. Baidu uruchomiło bezpłatną usługę przewozu osób. Za pośrednictwem aplikacji można było zarezerwować przejazd po mieście Cangzhou i skorzystać z autonomicznej taksówki. Testy uruchomiono też w innych chińskich miastach – Changsha i Pekinie. Łącznie z oferty skorzystało 210 tys. pasażerów. Planowane jest też uruchomienie testów w 30 innych miastach, również poza Chinami, między innymi w Kaliforni.

Nadchodzi Apollo Go Robotaxi

Teraz przyszedł czas na przewozy komercyjne. W Cangzhou pojawi się 35 elektrycznych Apollo Go Robotaxi oraz kolejne 10 w celu rozwijania funkcjonalności taksówek autonomicznych i ich sztucznej inteligencji. Robo-auta dysponują 4 poziom autonomiczności, co oznacza, że są zdolne do całkowicie samodzielnej jazdy. Od najwyższego 5 poziomu autonomii różni je tylko to, że mają kierownicę i pedały, więc mogą być też sterowane manualnie przez człowieka oraz to, że nakłada się na nie ograniczenia w postaci stref poruszania się tzw. geofencing. Oznacza to, że nie mogą się poruszać po niektórych ulicach lub podróżować po autostradzie. Na 5 poziomie samochody będą mogły pojechać w dowolne miejsce, zastępując w pełni kierowcę. W środku nie będzie nawet kierownicy. ((zdjęcie główne – www.apollo.auto)) ((https://auto.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/8123200,samochod-autonomiczny-taksowka-chiny-baidu-apollo-go-robotaxi.html))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *