Od 5 grudnia 2020 r. kierowcy nie mają już obowiązku wożenia ze sobą dokumentu prawa jazdy. Dane o uprawnieniach kierujących są przechowywane w bazie Centralnej Ewidencji Kierowców. W przypadku kontroli policjanci weryfikują uprawnienia przez Internet. Jednak od momentu wprowadzenia elektronicznego prawa jazdy, kierowcy obawiają się błędów w bazie CEK i ewentualnego mandatu za brak uprawnień. Pojawiły się też wątpliwości co do aktualności danych w przypadkach cofnięcia uprawnień przez sąd lub przekroczenia limitu punktów karnych.
Jak zabezpieczyć się przed nałożeniem mandatu za brak prawa jazdy?
Przede wszystkim można sprawdzić poprawność danych przez bezpłatną e-usługę na portalu Gov.pl – „Sprawdź uprawnienia kierowcy”. Jeśli odkryjemy jakieś błędy np. w terminie ważności dokumentu, czy literówki należy je zgłosić na adres e-mail: mpj.sd@coi.gov.pl lub poprzez specjalnie udostępniony na stronie cepik.gov.pl – „Formularz dla OKRD – zgłoszenie rozbieżności danych w CEK”.
Drugą opcją jest weryfikacja danych przez zainstalowanie aplikacji mObywatel na smartfonie i dodanie do niej mPrawa Jazdy. W aplikacji zobaczymy wszystkie dane, które są zawarte na fizycznym dokumencie prawa jazdy łącznie ze zdjęciem. Możemy także sprawdzić aktualną liczbę punktów karnych. Jeśli odnajdziemy niepoprawne informacje, możemy skorzystać z przycisku „Zgłoś błędne dane”.
Apka umożliwia także dodanie usługi mPojazd, gdzie mamy wgląd do dokumentów pojazdów, których jesteśmy właścicielami lub współwłaścicielami. W ten sposób łatwo możemy sprawdzić termin badania technicznego, czy aktualność polisy OC.
Czy trzeba się obawiać mandatu za brak prawa jazdy?
Absolutnie nie. Jeśli zweryfikujemy dane to mamy pewność ich poprawności. Nie ma również zakazu posiadania przy sobie fizycznego dokumentu prawa jazdy. Dodatkowo można również odmówić przyjęcia mandatu. Wtedy rozpocznie się postępowanie wyjaśniające, jeśli w jego wyniku potwierdzi się fakt posiadania przez nas uprawnień, to postępowanie zostanie zamknięte, a mandat nie będzie wystawiony.
Chodź pewne rozbieżności, między aktualnością danych z bazy CEK a stanem faktycznym, mogą występować, to nie są one duże. – W przypadku zdarzeń dotyczących kierowcy – np. decyzji o zatrzymaniu dokumentu, jego utracie, cofnięciu uprawnień – starostowie zobowiązani są przekazać informację niezwłocznie – tj. nie później niż w ciągu 8 godzin. W przypadku orzeczenia zakazu prawomocnym wyrokiem sądu, starosta po otrzymaniu z sądu informacji o wydaniu orzeczenia zobowiązany jest odnotować informację w systemie w ciągu 24 godzin – wyjaśnia Marek Zagórski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w odpowiedzi na interpelację grupy posłów. ((https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=BXXJU5))
Na koniec minister dodał, że przez okres miesiąca po wprowadzeniu ePrawa Jazdy, nie zaobserwowano istotnych problemów z poprawnością danych zawartych w CEK. ((https://www.prawodrogowe.pl/informacje/kronika-legislacyjna/rozbieznosci-pomiedzy-cepik-a-bazami-powiatowymi-wyjasnia-minist)) ((zdjęcie miniatury – Pixabay))
Niestety w aplikacji widnieje że blankiet prawo jazdy został zatrzymany… W wydziale komunikacji rozkładają ręce bo u nich figuruje że prawko nie zostało zabrane… Od 6 miesięcy nie mam pojęcia co zrobić bo zgłoszenia do cek o błędzie nic nie dają bo po jakimś czasie tygodniu lub dwóch dostaję meil że problem został sprawdzony i zgłoszenie zostało zamknięte… a gdy jestem na policji w tej sprawie to słyszę ” z takimi sprawami to do wydziału komunikacji a nie do nas” niestety pracuję za granicą i nie mam nawet jak tracić czasu na szukanie pomocy…niestety nie mogę używać samochodu mimo tego że teoretycznie mogę według urzędników a według policji byle jaka kontrol to od razu laweta…bo dla policji to ja nie mam prawka a dla urzędników mam… I co ja mam zrobić w takiej sytuacji? Ktoś może pomóc?