Wdrożenie nowego systemu poboru opłat na drogach krajowych i autostradach nieco się przeciąga. W ostatnich dniach mieliśmy spotkanie KAS z przedstawicielami branży transportowej, a także posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury. Efektem tego jest przekazanie poselskiego projektu ustawy o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym i niektórych innych ustaw do rozpatrzenia przez Senat.
Okres przejściowy do września 2021 r.
Początkowo nowy system poboru opłat miał zacząć funkcjonować pod koniec I kwartału tego roku. Teraz nowa data uruchomienia to połowa czerwca 2021 r. Aktualnie są już montowane kamery do videotollingu, czyli identyfikacji pojazdów w systemie po numerach rejestracyjnych. Na autostradzie A4, pomiędzy Wrocławiem a Sośnicą zamontowano już 7 z 14 takich urządzeń. Odcinek autostrady A2 Stryków – Konin jest już w pełni wyposażony w system kamer.
Jak działa system e-TOLL w porównaniu z systemem viaTOLL przeczytasz tutaj.
Kamery to tylko część całej infrastruktury. Do poprawnego naliczania i pobierania opłat potrzebny jest też niezawodny system informatyczny, a po stronie użytkowników dróg – urządzenia, które zapewnią prawidłowy przesył danych o przebytej drodze. Do tej pory w autobusach i samochodach ciężarowych tę funkcję spełniały urządzenia viaBOX. Przy systemie e-TOLL będzie to aplikacja na smartfona, Zewnętrzny System Lokalizacyjny (ZSL) lub urządzenie pokładowe (On-Board Unit – OBU), przy czym wśród branży transportowej rodzi to obawy o niezawodność systemu.
Przewoźnicy uważają, że telefon z GPS-em nie zapewnia odpowiedniej stabilności działania i mogą zdarzać się błędy w płaceniu za przejazd, a to naraża ich na kary finansowe z tytułu nieuregulowania myta. Z kolei zainstalowanie urządzeń OBU i ZSL wymaga czasu, a ustawa o autostradach płatnych oraz Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw wciąż nie została uchwalona i tym samym te urządzenia nie są jeszcze dostępne. W związku z tym wnoszono o wydłużenie okresu przejściowego o co najmniej 6 miesięcy. Posłowie częściowo przychylili się do tego postulatu, bo oba systemy – nowy e-TOLL i stary viaTOLL będą działać równocześnie najprawdopodobniej do końca września 2021 r. O dokładnej dacie zadecyduje Senat.
Jest więcej zastrzeżeń do e-TOLL
Sprzeciw budzi więcej elementów systemu e-TOLL. Polska Izba Gospodarcza Transportu Samochodowego i Spedycji zwraca uwagę na to, że nie są znane koszty użytkowania i zakupy urządzeń OBU/ZSL – do tej pory były one dostarczane do użytkowników za kaucją. Istnieje obawa, że nowe rozwiązanie może znacznie podrożyć koszty korzystania z płatnych dróg. ((http://www.pigtsis.pl/spotkanie-przedstawicieli-krajowej-administracji-skarbowej-przedstawicielami-…))
Elementem spornym jest też zapis o corocznym, obligatoryjnym podwyższaniu opłat za przejazd o wskaźnik inflacji oraz sposób nakładania kar za nieuiszczoną opłatę. Branża transportowa chce, aby przed nałożeniem mandatu, KAS najpierw wzywała do zapłacenia za przejazd, a dopiero gdy takie wezwanie okaże się nieskuteczne, nakładała karę. ((https://tlp.org.pl/wystapienie-prezesa-tlp-na-posiedzeniu-sejmowej-komisji/))
Jak zarejestrować się w e-TOLL?
Rejestracja do e-TOLL będzie możliwa na kilka sposobów za pomocą IKK – Internetowego Konta Klienta. Konto będzie można założyć przez stronę internetową www.etoll.gov.pl, która ma być uruchomiona w I połowie maja 2021r, a sama rejestracja ruszy w II połowie maja 2021r . Innym sposobem będzie udanie się osobiście do Miejscach Obsługi Klienta oraz założenie konta za pośrednictwem wybranych operatorów kart flotowych oferujących usługi e-TOLL.
Jak naliczana będzie opłata e-TOLL?
Opłaty za przejazd mogą zostać naliczone za pomocą 3 opcji:
- aplikacji na urządzenia mobilne z systemem Android (min. 6.0, zalecany 11+) lub iOS (13+),
- systemu ZSL, który trzeba będzie powiązać z aplikacją mobilną lub skorzystać z Internetowego Konta Klienta,
- urządzeń OBU – do nabycia w sieci Miejsc Obsługi Klienta e-TOLL lub w sieci dystrybucji jednego z operatorów OBU.
Kiedy system e-TOLL zostanie uruchomiony?
Start nowego systemu opłat zaplanowano na I połowę czerwca 2021 r. Wtedy też nastąpi otwarcie Miejsc Obsługi Klienta (MOK). Punkty te zaplanowano w:
- Kołbaskowie
- Świecku
- Olszynie
- Jędrzychowicach
- Gorzyczkach
- Cieszynie
- Chyżnem
- Korczowej
- Koroszczynie
- Szypliszkach
- Grzechotkach
Płatność będzie regulowana za pomocą konta przedpłaconego lub płatności okresowych. Każde konto umożliwi rejestrację wielu pojazdów. Do czasu wyłączenia viaTOLL, równolegle będą działać oba systemy poboru opłat. Urządzenie viaBOX będzie można zwrócić lub przekazać zdjęcie zawierające numer seryjny urządzenia, aby uzyskać zwrot kaucji. Natomiast środki zgromadzone na koncie w systemie viaTOLL będzie można rozliczyć w terminie do 30.06.2022r.
Szlabany na autostradach znikną w grudniu
e-TOLL spowoduje, że będziemy mieli wreszcie jednolity system poboru opłat drogowych zarówno na drogach krajowych, ekspresowych, jak i na autostradach. W pierwszej kolejności poprzez e-TOLL będą musieli płacić przewoźnicy wykonujący przewozy drogowe pojazdami powyżej 3,5 t. Jednak do grudnia 2021 r. w ten sposób uiszczać opłatę będą też wszyscy pozostali użytkownicy autostrad, jednak na razie tylko na odcinkach zarządzanych przez GDDKiA. Z tych miejsc place poboru opłat znikną całkowicie.
Dla samochodów osobowych oprócz stosowania aplikacji, czy urządzeń OBU/ZSL, jest też przewidziane nabywanie biletów za przejazd autostradą na stacji paliw lub w kiosku, po podaniu numeru rejestracyjnego pojazdu. Taki bilet będzie ważny w określonym czasie i będzie obowiązywać na odcinku wskazanym przez kierowcę. Jeśli kierowca zdecyduje się na przejazd autostradą bez wniesienia opłaty, narazi się na karę w wysokości 500 zł. Weryfikować będzie to system kamer odczytujący numery rejestracyjne. Numery zostaną następnie porównane z bazą o wniesionych opłatach, gdy takiej opłaty nie będzie właściciel lub kierowca otrzyma list z zawiadomieniem o nałożeniu kary.
Dodatkowo kontrole będą też prowadzić funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej, Policji i Inspekcji Transportu Drogowego, co oznacza, że uniknąć opłaty praktycznie się nie da.
Czy system e-TOLL zostanie rozszerzony na wszystkie płatne odcinki autostrad?
Jak informuje Ministerstwo Finansów – obecnie nie są prowadzone rozmowy z koncesjonariuszami, ponieważ ustawa nie jest jeszcze gotowa. Jednak gdy nowelizacja prawa się pojawi, taki dialog zostanie niezwłocznie podjęty.
Jednocześnie ministerstwo zapewnia, że nie będzie już zmiany daty uruchomienia systemu. ((zdjęcie główne – Wikipedia)) ((https://biznes.autokult.pl/40998,do-sejmu-trafily-przepisy-o-oplatach-za-drogi-nowy-system-ma-ruszyc-w-czerwcu)) ((https://www.gov.pl/web/kas/jak-sie-zarejestrowac-w-systemie-e-toll)) ((https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/system-e-toll-z-dluzszym-okresem-przejsciowym/dwtxlzq))