Kraje Unii Europejskiej zgodziły się na wprowadzenie Cyfrowych Zielonych Certyfikatów szczepień – nazywanych też paszportami szczepionkowymi. – To ważny krok naprzód. Przybliża nas do celu, jakim jest wprowadzenie certyfikatu do czerwca, aby umożliwić Europejczykom bezpieczne podróżowanie tego lata. Certyfikat będzie akceptowany w całej UE i dostępny dla każdego – napisała w środę na Tweeterze Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Certyfikat będzie dostępny w formie papierowej lub elektronicznego kodu QR. Będzie to dowód na to, że osoba przeszła szczepienie przeciw COVID-19, uzyskała negatywny wynik testu na koronawirusa (PCR lub test antygenowy) lub jest ozdrowieńcem.

Prace nad certyfikatem Komisja Europejska rozpoczęła w marcu 2021 r. Dokument ten ma umożliwić bezpieczne podróżowanie po Europie oraz przywrócenie latem ruchu turystycznego. KE chce wdrożyć certyfikat do 25 czerwca br.

Paszport szczepionkowy będzie zawierał takie dane jak: imię, nazwisko, data urodzenia, data wydania, informacje na temat szczepionki, wyniku testu lub powrotu do zdrowia oraz identyfikator zaświadczenia. Zostanie też stworzony specjalny portal do weryfikacji zaświadczeń z terenu całej Unii Europejskiej.

KE podkreśliła, że Cyfrowy Zielony Certyfikat nie może być powodem do dyskryminacji i przeszkodą w swobodnym przepływie osób w UE. Będzie wydawany wszystkim mieszkańcom Unii Europejskiej bez względu na obywatelstwo oraz odwiedzającym mającym prawo podróżować do krajów członkowskich. Dokument będzie ważny we wszystkich państwach członkowskich UE i będzie otwarty dla Islandii, Liechtensteinu, Norwegii i Szwajcarii.

System certyfikatów jest rozwiązaniem tymczasowym i ma zostać zniesiony, gdy WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) ogłosi koniec międzynarodowego stanu zagrożenia zdrowia wywołanego przez wirus SARS-CoV-2. ((zdjęcie główne – Marco Verch )) ((https://www.rynek-lotniczy.pl/wiadomosci/cyfrowy-zielony-certyfikat-dla-podroz...))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *