Na polskich drogach trwa walka o poprawę bezpieczeństwa. Chociaż w ubiegłym roku nastąpił spadek liczby ofiar śmiertelnych, to jednak do czołówki krajów pod względem bezpieczeństwa wciąż nam sporo brakuje. Dlatego Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił przetarg na zakup i dostarczenie fotoradarów monitorujących wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.
Gdzie staną nowe fotoradary?
Fotoradary zostaną zainstalowane na najbardziej niebezpiecznych skrzyżowaniach. Wytypowano 30 takich miejsc w 18 miastach Polski. Urządzenia do rejestracji przejazdu na czerwonym świetle pojawią się mi.in. w Warszawie, Kielcach, Katowicach, Poznaniu, Łodzi czy Rzeszowie. Pełna mapa z adresami lokalizacji poniżej:
Zamontowane urządzenia mają działać z wykorzystaniem tzw. wideodetekcji, czyli bez konieczności instalacji pętli indukcyjnej w nawierzchni drogi. Po zakończeniu instalacji, system fotoradarów na skrzyżowaniach w Polsce, rozrośnie się do 50 urządzeń rejestrujących niestosowanie się do sygnalizacji świetlej. Obecnie jest to 20 rejestratorów.
Przetarg ogłoszono również na dostarczenie 11 pojazdów do mobilnej kontroli prędkości. Ma ona być prowadzona w miejscach szczególnie niebezpiecznych, gdzie ze względu na ukształtowanie terenu, czy uwarunkowania techniczne, nie ma możliwości instalacji radaru stacjonarnego. Pojazdy mają umożliwiać pomiar prędkości w zakresie minimum od 30 do 250 km/h, zarówno przez przednią, jak i tylną szybę.
Nowe odcinkowe pomiary prędkości
Rozbudowa objęła również system odcinkowych fotoradarów. W ostatnich dniach zostały uruchomione odcinkowe kontrole prędkości na autostradzie A1. Pierwszy fragment, odcinek od Tuszyna do Piotrkowa Trybunalskiego, ma blisko 16 km. Drugi od Kamieńska do początku obwodnicy Częstochowy ma prawie 41 km długości. Objęte pomiarem są fragmenty, na których przebiega budowa autostrady A1. Budowlańcy pracują “pod ruchem”, co oznacza, że na jednej jezdni prowadzone są prace, a na drugiej odbywa się ruch samochodowy. Zdecydowano się na montaż odcinkowego pomiaru prędkości, gdyż dochodzi tam do nagminnego łamania przez kierowców ograniczeń, co stwarza niebezpieczeństwo dla pracujących przy budowie osób. Ograniczenie na tych odcinkach wynosi 70 km/h. Już po pierwszej dobie od uruchomienia urządzenia zarejestrowały aż 1300 przypadków przekroczenia prędkości. ((https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/autostrada-a1-odcinkowy-pomiar-predkosci-od-20-stycznia/mx9t1hy)) ((https://autokult.pl/40071,1300-zdjec-w-dobe-to-wynik-pierwszego-fotoradaru-na-autostradzie-uruchomiono-juz-drugi)) ((grafika – CANARD GITD)) ((zdjęcie – Wikipedia))