binary comment

Mimo odrzucenia przez Senat nowelizacji ustawy o poborze opłat drogowych, Ministerstwo Finansów w dalszym ciągu realizuje przygotowania do planowanego uruchomienia systemu e-TOLL. Dzisiaj na dedykowanej stronie ma być uruchomiona możliwość rejestracji do systemu.

Prace przygotowawcze zdają się wkraczać w decydującą fazę. Dzisiaj wieczorem zostanie udostępniona możliwość rejestracji do e-TOLL, będzie to można zrobić przez stronę internetową etoll.gov.pl lub e-Urząd Skarbowy. W celu rejestracji konieczne będzie potwierdzenie tożsamości przez profil zaufany, dane podatkowe bądź aplikację mObywatel. Do e-TOLL można się będzie zarejestrować także bezpośrednio przez emitenta kart flotowych.

Pojazdy, które są zarejestrowane w kraju, będzie można łatwo dodać do nowego systemu opłat drogowych, gdyż po wprowadzeniu podstawowych danych o pojeździe, reszta zostanie uzupełniona z bazy danych CEPiK. Pełna informatyzacja systemu zmniejszy też obieg dokumentów, ponieważ e-TOLL nie wymaga podpisywania umowy w formie papierowej.

Pod koniec maja zostanie uruchomiona darmowa aplikacja mobilna do obsługi i naliczania opłat za przejazdy drogami płatnymi. Sam system ma planowo ruszyć w połowie czerwca i będzie działać równolegle ze starym viaTOLL, w którym zarejestrowanych jest 1,5 mln pojazdów. Aby zapewnić płynne przejście na nowe rozwiązanie, oba systemy będą działać łącznie co najmniej do 1 lipca 2021 r., a nie wykluczone, że i do końca września 2021 r. jak postulowała branża transportowa. Wszystko zależy od tego, kiedy ostatecznie zostanie podpisana przez prezydenta odrzucona przez Senat a przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy.

Jeśli chodzi o udostępnienie e-TOLL do uiszczania opłat za przejazdy autostradą dla samochodów osobowych, to dalej aktualny jest termin 1 grudnia 2021 roku. Wtedy też znikną bramki na autostradach, ale tylko z tych odcinków, gdzie koncesjonariuszem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, czyli z A2 Konin- Stryków i A4 Bielany Wrocławskie-Sośnica. Co prawda są plany, aby e-TOLL był jednolitym systemem płatności za drogi zarówna dla pojazdów ciężarowych, autobusów i aut osobowych, jednak rozmowy z zarządcami innych odcinków autostrad rozpoczną się dopiero po uruchomieniu systemu. Zatem perspektywa całkowitej likwidacji bramek ze wszystkich polskich autostrad jest dosyć odległa. ((https://biznes.autokult.pl/41374,rusza-rejestracja-do-systemu-e-toll-na-wspolne-oplaty-za-autostrady-jeszcze-poczekamy)) ((zdjęcie główne -GDDKiA))

Więcej o systemie możesz przeczytać tutaj.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *