[aktualizacja: 15.04.2021 r.]

Trwają prace nad wdrożeniem nowego systemem poboru opłat na drogach krajowych i autostradach. Zastąpi on system viaTOLL, a dla kierowców samochodów poniżej 3,5 t umożliwi płatność za autostradę, w pierwszej kolejności na odcinkach zakontraktowanych przez GDDKiA. Obecnie przeprowadzane są testy oprogramowania nowego systemu.

Jak będzie działać e-TOLL?

e-TOLL to rozwiązanie opierające się na monitorowaniu sygnału GPS pojazdu przemieszczającego się po drodze płatnej. Darmowa aplikacja zainstalowana na telefonie kierowcy ma przesyłać dane o pozycji i naliczać odpowiednią opłatę za przejazd. Dzięki temu z dróg będą mogły znikną bramownice wykorzystywane do radiowego systemu viaTOOL, pozostaną tylko te, które będą używane w celach kontrolnych. Aplikacja ma również umożliwiać płatności za pomocą kodu BLIK czy płatności pay by link.

Kiedy e-TOLL zacznie działać?

Dokładna data wprowadzenia nowego systemu nie jest jeszcze znana. Planuje się, że będzie to kwiecień pierwsza połowa czerwca tego roku. Natomiast do 30 czerwca 2021 r. końca września 2021 r. (prawdopodobnie) ma się zakończyć okres przejściowy, podczas którego równocześnie będzie działać stary system viaTOLL oraz nowy e-TOLL.((zdjęcie – https://www.gov.pl/web/finanse/mf-i-kas-pracuja-nad-likwidacja-szlabanow-na-panstwowych-autostradach))((https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/e-toll-trwaja-testy-nowego-systemu-poboru-oplat-drogowych/y1cze6d))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *