Ma być czytelniej i bardziej zrozumiale dla konsumentów. Unia Europejska w ramach swojego zobowiązania do zmniejszenia emisji CO2 zmienia oznakowanie na etykietach nowych opon. Zmiana wejdzie w życie od 1 maja 2021 r.

Unia Europejska rozporządzeniem z 22 kwietnia 2021 r. – (UE) 2020/740, wprowadziła nowy wygląd etykiet umieszczanych na nowych oponach. Co się zmienia? Od teraz zamiast 7-stopniowej skali określającej opory toczenia i przyczepność na mokrej nawierzchni, będziemy mieli przedział 5-stopniowy oznaczony literami od A do E. Zastąpiony zostanie też symbol skali hałasu generowanego przez opony, zamiast niego na etykiecie hałas będzie określany w skali od A do C. Nie zmieni się natomiast prezentacja konkretnej jego wartości w dB.

Ponadto dojdą 2 nowe symbole – śnieżynki na tle trzech górskich szczytów oraz podobnego znaku z soplami lodu. Pierwszy z nich informuje o przydatności opony do jazdy na śniegu i jest identyczny ze znakiem umieszczanym na boku opon zimowych. Symbol sopli lodu na tle szczytów ma natomiast oznaczać zdolność do zachowania przyczepności na lodzie. Ten drugi znak będzie zarezerwowany głównie dla rynku skandynawskiego, gdzie zimy są bardziej mroźne, a niskie temperatury utrzymują się dłużej w trakcie roku niż w pozostałej części Europy.

Producenci na rynek fiński czy norweski oferują mieszankę jeszcze bardziej miękką niż ta, którą stosuje się w standardowej oponie zimowej. Takie opony nie będą dobrze się sprawdzać w naszym klimacie, gdyż w temperaturze 0 st. C i powyżej czy warunkach suchej nawierzchni, będą zapewniać słabą przyczepność, wyższy hałas, szybsze zużycie mieszanki, a także dłuższą drogę hamowania.

Kolejną zmianą jest umieszczenie na etykiecie specjalnego kodu QR, umożliwiającego sprawdzenie karty informacyjnej produktu w Europejskiej Bazie Danych o Produktach (EPREL).

Obowiązek etykietowania opon jest obecny od 2012 r., teraz z etykiety wyczytamy jeszcze więcej informacji. Niestety nie dowiemy się z niej nic na temat trwałości opony i szybkości zużycia ogumienia. Od 1 maja br. nowe oznakowanie będzie też wymagane dla opon samochodów ciężarowych i autobusów. ((zdjęcie głowne – Pixabay))((https://autokult.pl/41076,nowe-etykiety-na-oponach-od-1-maja-kierowcy-dowiedza-sie-wiecej-ale-nie-wszystkiego))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *