1 stycznia 2021 roku zakończył się okres przejściowy po Brexicie. Sprawdziliśmy, co się zmienia dla podróżujących do Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej:

  • od 1 października 2021 roku jedynym dokumentem uprawniającym do wjazdu na teren Zjednoczonego Królestwa będzie paszport, który w momencie kontroli na granicy musi mieć ważność nie krótszą niż 6 miesięcy. Do 30 września 2021 (a osoby posiadające status osoby osiedlonej w Wielkiej Brytanii co najmniej do końca 2025 roku) będą mogły jeszcze przekraczać granicę na dowód osobisty.
  • w Zjednoczonym Królestwie nie będzie obowiązku wizowego dla podróżujących w celach turystycznych. Jednak pobyt turystyczny nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy.
  • należy pamiętać o zabraniu dowodu rejestracyjnego. W Polsce jego posiadanie nie jest już konieczne. Natomiast w przypadku wyjazdu zagranicznego dowód rejestracyjny jest wymagany i to niezależnie czy poruszamy się po krajach Unii Europejskiej, czy krajach do UE nienależących.
  • karta EKUZ, czyli Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego nie umożliwia już bezpłatnego dostępu do świadczeń medycznych na terenie Zjednoczonego Królestwa. Aby nie ponosić ewentualnych wysokich kosztów leczenia, przed wyjazdem trzeba zawrzeć umowę ubezpieczenia turystycznego. Koszt takiej polisy, przy 10-dniowym wyjeździe, to 100-150 zł zależnie od towarzystwa ubezpieczeniowego.
  • na terenie Wielkiej Brytanii nadal można poruszać się na podstawie polskiego prawa jazdy. Przy pobycie dłuższym niż 12 miesięcy należy wymienić je na prawo jazdy brytyjskie. Trzeba korzystać z fizycznego dokumentu. Jego elektroniczny odpowiednik – mPrawo Jazdy jest honorowany tylko na terytorium Polski.
  • kwestia zielonej karty nie jest jeszcze jasna. Trwają negocjacje czy Wielka Brytania pozostanie w „strefie zielonej karty”. Na chwilę obecną rekomendujemy zaopatrzenie się w zieloną kartę u swojego ubezpieczyciela. Uzyskanie certyfikatu zielonej karty jest zazwyczaj darmowe.
  • zasady przewożenia zwierząt pozostają bez zmian. Szczegółowe informacje w tym zakresie można sprawdzić na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.

W Zjednoczonym Królestwie z dniem 1 stycznia 2021 roku przestał również obowiązywać roaming na zasadach takich jak w UE. Przed wyjazdem dobrze będzie sprawdzić aktualny cennik u swojego operatora sieci komórkowej.((https://autokult.pl/39917,brexit-a-polskie-prawo-jazdy-czy-nadal-jest-honorowane-w-wielkiej-brytanii))((https://www.gov.pl/web/wielkabrytania/podrozowanie-po-1-stycznia-2021-r))((https://ubea.pl/Brexit-a-ubezpieczenia-turystyczne-i-samochodu%2Cartykul%2C1850/))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *