Szykuje się zmiana w rozporządzeniu dotyczącym biletów jednorazowych. Zniknie warunek, że bilet musi być wydany na przejazd o długości minimum 50 km.

W obecnie obowiązującym rozporządzeniu Ministra Finansów, za fakturę można uznać bilet jednorazowy za przejazd autostradą lub przejazd na odległość nie mniejszą niż 50 km w postaci paragonu fiskalnego, wystawionego przez przewoźnika uprawnionego do świadczenia usług przewozu osób. Proponowana zmiana zniesie limit odległości przejazdu, co na pewno ułatwi rozliczenia i nie będzie powodowało konieczności wystawienia faktur dla przewozów na krótkich odcinkach.

Zmiana jest odpowiedzią na postulaty zgłaszane przez branżę przewoźników oraz podczas forum dialogu Ministerstwa Finansów z biznesem. To rozporządzenie jest także pierwszym elementem wprowadzanego pakietu uproszczeń w podatku VAT, nazwanego – SLIM VAT 2.

Efektem zmian będzie uproszczenie stosowania przepisów. Dzięki nim przewoźnik uniknie konieczności wystawiania faktur na żądanie dla przejazdów poniżej 50 km. Jest to bardzo kłopotliwy obowiązek, szczególnie gdy bilet nie jest kupowany w biurze przewoźnika, a np. w dworcowej kasie czy bezpośrednio u kierowcy. Jednocześnie zmiana pozwoli nabywcy skorzystać z prawa odliczenia podatku VAT, na podstawie biletów, bez względu na liczbę przejechanych kilometrów. Oczywiście mówimy o sytuacji, gdy zakup ma związek z prowadzeniem działalności gospodarczej, m.in. w przypadku podróży służbowej – wyjaśnia wiceminister finansów Jan Sarnowski. 

Bilet może być uznany za fakturę jeśli zawiera:

  • numer i datę wystawienia,
  • imię i nazwisko lub nazwę podatnika,
  • numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku,
  • informacje pozwalające na identyfikację rodzaju usługi,
  • kwotę podatku,
  • kwotę należności ogółem.

Obecnie projekt zmiany rozporządzenia jest na etapie konsultacji społecznych. Zmiana wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Postęp prac można sprawdzić na stronie Rządowego Centrum Legislacji. ((zdjęcie główne – Pixabay)) ((https://e-prawnik.pl/informacje/slim-vat-2-.html))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *