Od środy (26.06) obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Na jego mocy przywrócony zostaje obowiązek odbycia w Polsce kwarantanny dla osób przyjeżdżających z państw spoza strefy Schengen oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej.

Ta zmiana wynika z niepokojącego wzrostu przypadków indyjskiej odmiany koronawirusa – delta. W Wielkiej Brytanii odpowiada on już za 99% wszystkich nowych przypadków, a ich liczba w ciągu jednej doby przekroczyła już 10 tys.

Podróżni przybywający z Wielkiej Brytanii, Irlandii Północnej i innych państw spoza strefy Schengen muszą odbyć 10-dniową kwarantannę, która może być skrócona najwcześniej po 7 dniach po uzyskaniu negatywnego wyniku na obecność koronawirusa.

Na ten moment w Polsce wykrytych zostało 90 przypadków odmiany delta SARS-CoV-2. – Wszystkie przypadki dość szybko wyłapujemy. Najczęściej ogniska obejmują osoby ze sobą współpracujące. Łatwo wówczas o izolację, kwarantannę – mówił rzecznik resortu zdrowia na konferencji prasowej. ((https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/od-srody-siedmiodniowa-kwarantanna…))((zdjęcie główne – Adam Guz/KPRM))

„Podjęte decyzje w sprawie kwarantanny dla podróżnych przybywających z Wielkiej Brytanii mają zmniejszyć ryzyko transmisji wariantu delta koronawirusa z zagrożonego obszaru. Musimy zadbać o obywateli naszego kraju i ich bezpieczeństwo” – podkreślił Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *