Sejm większością głosów przyjął w czwartek zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Zmiany obejmują:

  • pierwszeństwo pieszych – Piesi zyskają pierwszeństwo na przejściach dla pieszych przed pojazdami, z wyjątkiem tramwaju. Dotyczy to pieszych znajdujących się już na przejściu oraz wchodzących na nie. Kierujący mają obowiązek udzielenia pierwszeństwa pieszym. Zarówno piesi jak i kierujący są zobowiązani do zachowania szczególnej ostrożności w obrębie przejścia dla pieszych. Pieszy nie może wejść też bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd.
  • zakaz używania telefonu na przejściu – Pieszy będzie mieć zakaz korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas przechodzenia przez jezdnię lub torowisko.
  • zakaz jazdy „na zderzaku” – Na autostradach i drogach ekspresowych kierowca będzie zobowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem poprzedzającym, który nie może być mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu. Dla przykładu kierowca poruszający się z prędkością 140 km/h ma zachować odległość minimum 70 metrów za pojazdem znajdującym się przed nim. Przepis nie obowiązuje podczas manewru wyprzedzania.
  • w terenie zabudowanym zawsze 50 km/h – Na terenie zabudowanym nie będzie już obowiązywać „nocne” ograniczenie prędkości, podwyższające dozwoloną prędkość do 60 km/h między godz. 23.00-5.00. Teraz przez całą dobę ograniczenie wyniesie 50 km/h.

Teraz ustawa trafi do Senatu, gdzie jej zatwierdzenie wydaje się pozostawać tylko formalnością. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2021 roku. ((Ustawa z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym.)) ((https://autokult.pl/40069,sejm-uchwalil-zmiany-w-pierwszenstwie-pieszych-rewolucja-wybuchnie-1-czerwca))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *