[aktualizacja 16.05.2021 r.]

To o co zabiegano już od dłuższego czasu stanie się faktem. Nie będzie już ograniczeń w ilości zajętych miejsc w pojazdach publicznego transportu zbiorowego.

[aktualizacja 07.05.2021 r.] Wydawało się, że limity nie będą obowiązywać już od 8 maja, gdyż nie było o nich słowa w rozporządzeniu z dnia 29 kwietnia, a właśnie 8 maja kończy się okres obowiązywania rozporządzenia z marca. Jednak 6 maja opublikowano kolejne rozporządzenie w którym zapisano obowiązywanie limitu do 14 maja.

Od 15 maja 2021 r. częściowo bez limitów

Najnowsze Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 kwietnia 2021 r. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii  [Dz. U. z 2021 r., poz. 861], znosi wreszcie limit zajętości miejsc w autobusach. To świetna wiadomość, gdyż ten rygorystyczny przepis często oznaczał, całkowitą rezygnację z wykonywania niektórych kursów. W wielu przypadkach przychód ze sprzedaży biletów tylko na połowę pojemności pojazdu nie pokrywał nawet kosztów przewozu.

Już od dawna branża przewozowa zwracała uwagę Rządowi na to ograniczenie, lecz do tej pory nic to nie dawało. Może skuteczny okazał się niedawny apel Związku Pracodawców TLP.

Ograniczenie nałożono 17 października 2020 r., kiedy to do Polski dotarła druga fala koronawirusa. Od tego czasu przewoźnicy musieli sobie radzić z limitem w autobusach – gdzie nie mogło być zajętych więcej niż 50% wszystkich miejsc siedzących lub 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonej w dokumentacji technicznej pojazdu. Limit 50% pasażerów nałożono też na samochody o liczbie miejsc powyżej 7 do 9.

Ograniczenia nie znikają całkowicie

Od 15 maja w publicznym transporcie zbiorowym będzie można przewozić tyle osób ile wynosi 100% liczby miejsc siedzących albo 50% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej. W przypadku samochodów o liczbie miejsc powyżej 7 do 9 nie zmienia się nic – dalej obowiązywać będzie limit 50% zajętych miejsc. Te ograniczenia mają obowiązywać co najmniej do 5 czerwca 2021 r. Dla mniejszych pojazdów limit został już zniesiony!

Nowe przepisy zaczną obowiązywać z dniem 15 maja 2021 r. i choć ruch pasażerski jeszcze nie prędko wróci do stanu sprzed pandemii, to jednak będzie można podróżować trochę swobodniej. ((zdjęcie główne – Pixabay)) ((http://www.pigtsis.pl/koniec-obowiazywania-ograniczen-dotyczacych-ilosci-przewozonych-pasazer…)) ((https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/rzad-lagodzi-obos…))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *