Amerykański potentat rynku aplikacji przewozowych zapowiedział, że do 2030 roku usługi świadczone przez ich platformę będą wykonywane przy pomocy pojazdów bezemisyjnych. Ma w tym pomóc współpraca z koreańskim producentem samochodów.

Do pełnego zelektryfikowaniu floty kierowców Ubera ma się przyczynić Hyundai, który dostarczy swoje modele Kona Electric i Ioniq Electric. Na ten moment chodzi o takie kraje jak Wielka Brytania, Francja i Holandia. Kierowcy mają otrzymać rabaty na zakup samochodów elektrycznych, jednak na razie nie wiadomo nic o szczegółach oferty.

Amsterdam, Berlin, Bruksela, Lizbona, Londyn, Madryt i Paryż, stanowią prawie 80 procent całego europejskiego rynku Ubera, dlatego tam właśnie przypada priorytet na propagowanie przewozów za pomocą samochodów elektrycznych. Do 2025 roku Uber chce, aby 50 procent całkowitej liczby przejechanych kilometrów w tych miastach przez ich kierowców, stanowiły przejazdy elektrykami. Celem jest osiągnięcie bezemisyjności do 2030 roku. ((https://www.cire.pl/item,215484,1,0,0,0,0,0,europa-kierowcy-ubera-...))

Jesteśmy ciekawi, jak duży rabat będzie przysługiwał kierowcom na zakup Hyundaia Kona Electric czy Ioniq Electric, bo auta te nie należą do tanich. Według polskiego cennika (na dzień pisania tego tekstu) Kona Electric z wyprzedaży rocznika 2020 to wydatek minimum 134 640 zł w wersji podstawowej z najmniejszym pakietem baterii – 39,2 kWh. Ioniq Electric jest jeszcze droższy i kosztuje 180 200 zł w najtańszej wersji wyposażenia nazwanej „Premium”. ((cennik Hyundai Polska – dostęp 14.04.2021r.))

Prawdopodobnie zmiana może też zajść w samej aplikacji Ubera do zamawiania przejazdu. Podejrzewamy, że przejazdy Uber Green (nazwa usługi dla przewozów wykonywanych samochodami elektrycznymi), stanie się opcją domyślną przy wyszukiwaniu przejazdu lub zostanie wyróżniona. Już dzisiaj zamówienie Uber Green jest możliwe. W Polsce usługa działa jednak tylko w Krakowie. ((zdjęcie główne – Pixabay))

Przejazd Uber Green jest obecnie droższy od „standardowego” UberX, a cennik dla Krakowa wygląda następująco:((aplikacja Uber – dostęp 14.04.2021r.))

  • opłata początkowa: 7 zł
  • opłata za kilometr: 1,70 zł
  • opłata za minutę: 0,35 zł
  • czas oczekiwania (powyżej 2 minut): 0,35 zł
  • opłata minimalna: 10 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *