Choć od początku tego roku, działa już w pełni znowelizowana ustawa o transporcie drogowym – tzw. Uber Lex, to w dalszym ciągu wielu kierowców nie dostosowało się do nowych wymogów. Urząd Miejski w Warszawie podsumował pierwszy kwartał kontroli przewoźników. Wyniki nie napawają optymizmem.

Kierowcy bez licencji

W 2020 roku aż 40% kontroli zakończyło się wykryciem nieprawidłowości. Czy na początku 2021 roku widać poprawę? Niestety nie. Funkcjonariusze odnotowali podobny poziom wykroczeń – jest to ok. 45% wszystkich przeprowadzonych kontroli. Na pierwszym miejscu wśród „grzechów” kierowców jest jazda bez licencji taxi. Kolejne nieprawidłowości to wykonywanie przewozu osób bez badań lekarskich i psychologicznych, a także bez uprawnień do kierowania pojazdami lub z podrobionym dokumentem prawa jazdy. Ciągle zdarzają się też przypadki prowadzenia samochodu pod wpływem środków odurzających.

Statystyki kontroli

Efektem działań prowadzonych przez Policję, Urząd Kontroli Skarbowej, Straż Graniczną i Inspekcję Transportu Drogowego są 22 przypadki cofnięcia licencji na transport drogowy osób samochodem osobowym i taksówką. W 27 przypadkach wydano ostrzeżenia. Funkcjonariusze w I kwartale br. wykonali 267 czynności sprawdzająco-kontrolnych, które w 119 przypadkach zakończyły się stwierdzeniem nieprawidłowości. Wśród najpoważniejsze z nich wymieniono:

  • 68 kierowców wykonujących transport drogowy osób bez licencji,   
  • 3 kierowców (obcokrajowców) z fałszywym prawem jazdy,
  • 5 kierowców bez uprawnień do kierowania pojazdami,
  • 1 kierowca pod wpływem środków odurzających,
  • 58 kierowców bez badań lekarskich i psychologicznych.

Pośrednicy również nie wywiązują się ze swojego obowiązku przekazywania zleceń wyłącznie podmiotom posiadającym stosowne uprawnienia do przewozu osób. Tylko w 12 z 80 przypadków pośrednik zlecił przewóz przedsiębiorcom z licencją.

Podczas działań kontrolnych 112 kierujących – którzy nie posiadali licencji, poddano też sprawdzeniu pod kątem przestrzegania przepisów ruchu drogowego. W efekcie wykryto:

  • 15 kierowców bez uprawnień do kierowania,
  • 2 kierowców pod wpływem środków odurzających,
  • 11 kierowców (obcokrajowców) legitymujących się fałszywym prawem jazdy, a jeden z nich był poszukiwany.

Zatrzymano też 13 dowodów rejestracyjnych ze względu na zły stan techniczny pojazdów.

Akcja „Przewozy 2021” trwa

Służby ciągle kontynuują działania zmierzające do wyeliminowania nieuczciwych uczestników rynku przewozu osób. Nie dalej jak wczoraj miały miejsce kolejne kontrole warszawskich przewoźników. Tym razem sprawdzano kierowców na lotnisku Fryderyka Chopina, gdzie wykryto kolejne przypadki świadczenia usług przewozowych bez stosownej licencji. Pozytywem jest to, że nie stwierdzono żadnej osoby z podrobionym prawem jazdy, czy pod wpływem środków odurzających. ((https://strefa.info.pl/news/i-ponownie-kontrole/))

Jak podaje Urząd Miasta – na dzień 31 marca 2021 r. po ulicach Warszawy poruszało się 18 531 taksówek. ((http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/nowe-zasady-i-stare-nieprawid-owo-ci-w-przewozie-os-b)) ((zdjęcie główne – Wikipedia))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *