binary comment

Brytyjsko-chiński producent samochodów, firma LEVC – London Electric Vehicle Company wprowadza do Polski swój elektryczny model samochodu taxi znany z londyńskich ulic. Samochody LEVC TX i TX Shuttle pojawią się w salonach w Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Cena niestety nie będzie przystępna…

Chyba każdy kojarzy charakterystyczną bryłę brytyjskich taksówek, poruszających się po Londynie. LEVC postanowił, że od teraz będzie szukać też klientów na swoje pojazdy w Polsce. Plan jest taki, żeby sprzedać trochę ponad 100 sztuk. Nie będzie to zadanie łatwe, bo chociaż TX to przestronne auto mieszczące 6 osób to spodziewana cena zwala z nóg. Podstawowa wersja kosztuje w Wielkiej Brytanii 62 500 funtów, więc w Polsce będzie pewnie oscylować w granicach 300 000 zł.

LEVC TX to hybryda typu plug-in. Baterię o pojemności 31 kWh doładowuje silnik benzynowy o pojemności 1.5 litra. Auto można też ładować z gniazdka mocą do 50 kW. Pełna bateria pozwala na przejechanie ok. 100 km w trybie czysto elektrycznym. Bak ma natomiast pojemność 36 litrów, co w sumie pozwala osiągnąć zasięg na poziomie 500 km.

Osiągi w taksówce to drugorzędna sprawa, jednak 13,2 sekundy do „setki” to dosyć sporo. W TX-ie znajdziemy sporo zapożyczeń od Volvo, między innymi jednostkę napędową. Gdy zajrzymy do środka, również na myśl przyjdzie nam skandynawski producent. LEVC pozycjonuje się jako konkurencja Mercedesa EQV i e-Vito, jednak patrząc na wnętrze TX’a, to ciężko zrozumieć to porównanie… Pewnie przyszli nabywcy będą odmiennego zdania.

LEVC w Polsce chce powalczyć przede wszystkim o klienta instytucjonalnego, chodzi o korporacje taksówkarskie, firmy świadczące przewozy VIP-ów, a także przewoźników komunikacji miejskiej. To ostatnie może szokować, jednak LEVC twierdzi, że ich samochód mógłby skutecznie zastąpić małe autobusy na liniach, na których obecnie, chociażby z powodu pandemii, obłożenie jest bardzo niskie i korzysta z nich tylko kilku pasażerów na kurs.

Osobiście nie wróżę w Polsce sukcesu londyńskim taksówkom. Cena wydaje się barierą nie do przeskoczenia, ale kto wie… ((zdjęcia – mat. prasowe LEVC)) ((https://www.samar.pl/__/3/3.a/111717/LEVC-rozpoczyna-…)) ((https://spidersweb.pl/autoblog/levc-polska-tx-vn5/))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *