Nasz kraj ciągle niemrawo wspiera rozwój elektromobilności. Co nie znaczy, że nie podejmuje się żadnych inicjatyw. Jedną z nich był program “Koliber – taxi dobre dla klimatu”. Teraz poznaliśmy wyniki pilotażu.

Jak wyglądał program Koliber w 2020 r.

W czerwcu 2020 roku, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków do programu mającego umożliwić tańszy zakup lub leasing nowego elektrycznego pojazdu kategorii M1, czyli posiadającego nie więcej niż 8 miejsc oprócz siedzenia kierowcy. Program był skierowany do mikro, małych i średnich firm posiadających licencję na przewóz osób taksówką w transporcie drogowym. Wnioski można było składać od 26.06.2020 r. do 31.07.2020 r.

Budżet programu ustalono na 40 mln złotych. Ta kwota miała pozwolić na dofinansowanie do 1000 aut elektrycznych. Dodatkowo można było wnioskować o pożyczkę z oprocentowaniem 2% na zakup i instalację punktu ładowania o mocy mniejszej lub równej 22 kW. Jednocześnie została ograniczona maksymalna cena pojazdu, która nie mogła być wyższa niż 150 tys. złotych, zaś maksymalna kwota dotacji wynosiła 25 tys. złotych lub 20% kosztów kwalifikowanych. Na punkt ładowania można było dostać pożyczkę do 15 tys. złotych. Aby można było skorzystać z programu, należało zadeklarować, że samochód będzie pokonywał rocznie minimum 48 tys. kilometrów, pod groźbą zwrotu dotacji w razie niewywiązania się z tego warunku.

Program nie wywołał zbytniego entuzjazmu wśród przedsiębiorców. Głównie dlatego, że kwota dopłat była zbyt niska w stosunku do kosztu zakupu sensownego auta elektrycznego nadającego się na taksówkę. Sytuacji nie polepszyła też pandemia i duża niepewność co do najbliższej przyszłości na rynku przewozów. W tych okolicznościach ciężko było oczekiwać dużego zainteresowania ze strony taksówkarzy.

Portal globenergia.pl postanowił spytać NFOŚiGW o efekty pilotażowego naboru do programu Koliber. Jaki jest wynik?

Klęska programu Koliber

… niestety bardzo mizerny. Okazało się, że do NFOŚiGW wpłynął tylko jeden wniosek! Właściwie do teraz nie wiadomo, czy wnioskodawca z dotacji finalnie skorzysta, bo w związku z pandemią COVID-19, termin jej rozpatrzenia został przesunięty. Ocena wniosku ma się ostatecznie zakończyć w tym miesiącu. ((https://globenergia.pl/koliber-taxi-dobre-dla-klimatu-pytamy-nfosigw-o-wyniku-pilotazu/))

Program był przewidziany na lata 2020-2023, lecz na razie nic nie wiadomo o kolejnych edycjach naboru. Jeśli takowe się pojawią, na pewno o tym napiszemy. ((zdjęcie główne – Pexels))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *