Warszawa to miasto z największą liczbą aktywnych zawodowo taksówkarzy w Polsce. Liczba taksówek w 2020 r. mimo pandemii wzrosła prawie o 50% do 17004 samochodów. Jak to możliwe? Jest to w dużej mierze efekt uregulowania rynku przewozów. W wyniku tzw. ustawy Lex Uber, kierowcy jeżdżący na aplikacjach przewozowych, chcąc dalej wykonywać przewozy, musieli zdobyć odpowiednie uprawnienia.

Sporo uchybień

Przez cały poprzedni rok Policja wraz z Inspekcją Transportu Drogowego, Urzędem Celno-Skarbowym, czy Strażą Graniczną, prowadziła kontrole kierowców wożących pasażerów. Łącznie kontroli tych było 1207, a nieprawidłowości wykazano w ponad 40% z nich. Kwota wystawionych mandatów to ponad 320 tys. złotych.

Nieprawidłowości spowodowały decyzje o cofnięciu 239 licencji. Urząd miasta niepokoi również to, że wśród kierujących znalazły się osoby bez wymaganych prawa jazdy lub ze sfałszowanym takim dokumentem.

Mała liczba reklamacji

Cieszyć może fakt, że kierowcy taksówek i przewoźnicy wykonują swoją pracę solidnie. Wszczętych skarg przez pasażerów w całym 2020 r. było tylko 61, z czego 7 zakończyło się udzieleniem przewoźnikowi ostrzeżenia, a w 2 przypadkach wszczęciem postępowania administracyjnego w sprawie cofnięcia posiadanej licencji. Natomiast 10 przypadków dotyczyło nieprawidłowości w rozliczaniu dochodu, o czym został powiadomiony urząd skarbowy.

Poniżej przygotowaliśmy info grafikę z najważniejszymi statystykami dotyczącymi rynku taxi i przewozów osób dla Warszawy w 2020 roku.

((https://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/podsumowanie-2020-kontrole-taks-wek-i-przewoz-w-os-b))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *