Do Sejmu trafił projekt ustawy z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy. Chodzi o nowelizację ustawy o z dnia 19 sierpnia 2011 r. o usługach płatniczych, która ma wprowadzić nakaz przyjmowania płatności w gotówce jako jednej z form płatności. Celem zmiany jest chęć zapewnienia klientom wyboru między płatnością bezgotówkową a gotówkową.

Prezydencki projekt ustawy ma zagwarantować klientom możliwości wyboru preferowanej formy zapłaty za towar lub usługę. To, co dla klientów stanie się ułatwieniem, może być problemem dla przedsiębiorców – szczególnie tych z sektora przewozu osób. Wielu przewoźników taxi, czy przewozów aplikacji nie chce wozić przy sobie gotówki. Trzymanie pieniędzy w kabinie wiąże się z potencjalnym ryzykiem kradzieży, zwłaszcza podczas nocnych kursów.

Projekt ustawy przewiduje co prawda wyjątki od obowiązku przyjęcia zapłaty w gotówce – dotyczy to sprzedawców internetowych, miejsc gdzie sprzedaż prowadzona jest bez udziału personelu oraz sprzedaży podczas imprez masowych. Transport i Logistyka Polska w liście do prezydenta Andrzeja Dudy proszą o dołączenie do tej listy także przewoźników osób.

„Uzasadnieniem naszej propozycji jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa pracowników świadczących pracę poza siedzibą główną lub oddziału przedsiębiorcy, które jest szczególnie istotne w przypadku wykonywania przewozów drogowych osób” – piszą w liście przedstawiciele TLP. ((https://tlp.org.pl/wp-content/uploads/2021/05/pismo-do-pad-platnosci.pdf))

Projektowana regulacja zakłada także brak możliwości nakładania na klientów dodatkowych opłat za akceptację płatności w gotówce. Jeśli Sejm przyjmie ustawę, to zacznie ona obowiązywać po 30 dniach od jej publikacji w Dzienniku Ustaw. ((zdjęcie główne – Pixabay)) ((https://wyborcza.biz/Gieldy/7,132329,27112489,prezydent-zglosil-projekt-dot…))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *