Kierowcy zawodowi znów stoją w korkach na granicach. Jest to wynik obowiązkowego przeprowadzenia testu na obecność koronawirusa, który wprowadziły niektóre kraje. Zła sytuacja jest na granicy niemiecko-czeskiej oraz austriacko-włoskiej. ((https://tlp.org.pl/testy-na-covid-19-sytuacja-na-granicach-z-niemcami/))

Organizacja pracodawców firm transportowo-logistycznych – Transport i Logistyka Polska – wystosowała apel do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego. Firmy transportowe chcą włączenia kierowców zawodowych przewozu towarowego i osobowego do programu szczepień w ramach ich wczesnego etapu, a także wystąpienia do władz państw członkowskich UE o zwolnienie zaszczepionych z obowiązku testów na obecność COVID-19.

To właśnie od tych obu grup zawodowych zależy utrzymanie ciągłości łańcuchów dostaw na poziomie międzynarodowym, krajowym, regionalnym i lokalnym. Dotyczy to także dostaw żywności, lekarstw, paliwa czy innych podstawowych ze społecznego punktu widzenia produktów – czytamy w liście TLP.

Powtórka z zamknięcia Eurotunelu

Po wprowadzeniu przez władze obowiązkowych testów dla kierowców podróżujących do Niemiec lub przez Niemcy z krajów takich jak: Wielka Brytania, Portugalia, Czechy, Słowacja, Irlandia, Portugalia oraz Austria (region Tyrolu), na granicach zaczęły się tworzyć wielkie kolejki do punktów testowania. Podobne ograniczenia wprowadzili Czesi, natomiast Austriacy przenieśli punkt testowania na teren Włoch, co prowadzi do ogromnych zatorów na autostradzie. Kierowcy są zmuszeni do wielogodzinnego oczekiwania na testy w ciężkich warunkach zimowych. Z pomocą przychodzą im okoliczni mieszkańcy, dostarczając żywność i ciepłe napoje.

Wszyscy doskonale pamiętamy jak dramatyczna była sytuacja kierowców niemogących przejechać przez Eurotunel z Wielkiej Brytanii do Francji w grudniu ubiegłego roku. Teraz istnieje obawa, że może być podobnie. Gdy inne kraje zaczną wprowadzać podobne ograniczenia, doprowadzi to do jeszcze poważniejszych opóźnień w transporcie. ((https://tlp.org.pl/grozi-nam-paraliz-transportu-tlp-wnioskuje/))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *