Zarządca autostrady A4 na odcinku Katowice – Kraków odtajnił (za zgodą Ministerstwa Infrastruktury) zapisy umowy koncesyjnej. Wynika z niej, że stawki maksymalne za przejazd tym fragmentem autostrady mogą być dużo wyższe.

Po ostatniej podwyżce z października 2020 roku stawki kształtują się następująco:((https://www.autostrada-a4.com.pl/oplaty/oplaty_i_sposoby_wnoszenia_oplat – [dostęp 05.02.2021r.]))

  • motocykle : 12 zł
  • pojazdy o 2 osiach: 24 zł
  • pojazdy o 2 osiach z co najmniej jednym kołem bliźniaczym (same lub z przyczepą), pojazdy o 2 osiach z przyczepami, pojazdy o 3 osiach: 40 zł
  • pozostałe pojazdy: 70 zł

Na opłacie można zaoszczędzić, korzystają z płatności automatycznych, takich jak: A4Go, Autopay, SkyCash i Telepass. Wtedy stawki wynoszą odpowiednio: 16 zł dla pojazdów o 2 osiach, 34 zł pojazdy o 2 osiach z co najmniej jednym kołem bliźniaczym (same lub z przyczepą), pojazdy o 2 osiach z przyczepami, pojazdy o 3 osiach i 60 zł dla pozostałych pojazdów. Motocykliści nie mają możliwości używania płatności automatycznych.

Gdyby przeliczyć opłatę, za przejazd samochodem osobowym (płacąc tradycyjnie), to pokonanie tego 61-kilometrowego odcinka autostrady kosztuje nas ok. 39 gr za każdy przejechany kilometr. Dla wielu kierowców jest to równowartość spalonego paliwa na tej trasie.

Jednak według ujawnionego dokumentu obecne stawki to 60% maksymalnej możliwej opłaty dla samochodów osobowych oraz 70% dla pojazdów ciężarowych. Czy to oznacza, że wkrótce będziemy płacić więcej? Jest to bardzo prawdopodobne, ponieważ cena za przejazd jest uzależniona m.in. od wskaźnika inflacji, wzrostu PKB czy wskaźnika korekty walutowej. Maksymalny poziom cen może wynieść nawet ok. 40 zł – samochody osobowe i ok. 100 zł – samochody ciężarowe.

Stalexport, czyli spółka zarządzająca odcinkiem autostrady Katowice – Kraków, zgodnie z umową koncesyjną, pozostanie jej zarządcą do 15 marca 2027 roku. Później opiekę nad tym fragmentem przejmie Skarb Państwa.((https://spidersweb.pl/autoblog/autostrada-a4-oplaty-katowice-krakow-maks/))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *