Stołeczny Urząd Miejski przedstawił dane dotyczące wyników kontroli taksówkarzy oraz przewoźników osób prowadzonych od października 2020 roku. Szczególnie jedna statystyka może szokować.

Liczne fałszerstwa

Służby przeprowadzały kontrole nie tylko na drodze, ale również weryfikując dokumentację przedstawianą przez osoby starające się u udzielenie licencji. Okazało się, że aż w 54 przypadkach doszło do fałszerstwa dokumentów. Podrabiane były orzeczenia lekarskie i psychologiczne, a także zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego. Są to dokumenty wymagane przy udzielaniu licencji m.in. na przewóz osób taksówką.

Kontrole służb drogowych

Nie lepsza sytuacja była podczas kontroli osób wykonujących już zawód przewoźnika drogowego. W czynnościach sprawdzających uczestniczyli pracownicy Policji, ITD, Straży Granicznej i Urzędu Kontroli Skarbowej, którzy przeprowadzili łącznie 160 kontroli, w wyniku których w 78 przypadkach wykryto nieprawidłowości. Najpoważniejsze z nich to: jazda bez licencji – 45 wykroczeń, poruszanie się pojazdem niezgłoszonym do licencji – 7 przypadków, prowadzenie pojazdu bez ważnych badań psychologicznych i lekarskich – 36 przypadków. Ponadto dwóch kierowców okazało fałszywe prawo jazdy, pięciu kierowców w ogóle nie miało prawa jazdy, a jeden był pod wpływem środków odurzających.

W ramach kontroli przestrzegania przepisów ruchu drogowego zatrzymano również 60 pojazdów „podszywających się pod przewóz taxi”. Efektem tego było ukaranie:

  • 4 kierowców bez uprawnień do kierowania,
  • 1 kierowcy pod wpływem środków odurzających,
  • 6 kierowców legitymujących się fałszywym prawem jazdy.((zdjęcie główne – Pixabay))((http://www.um.warszawa.pl/fa-szywe-dokumenty))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *