Tak jak prasę drukowaną wypierają serwisy internetowe, tak samo papierowy rozkład jazdy może za niedługo odejść do lamusa. Właśnie zakończyły się testy urządzenia wyświetlające rozkład jazdy na ekranie podobnym do tego znanego z czytników e-booków.

Elektroniczny rozkład jazdy

SmartInfo E-papier 13,3 to nazwa urządzenia, które zostało zainstalowane w ramach pilotażowego projektu na jednej z wiat przystankowej w Poznaniu. Wykonawcą elektronicznego rozkładu jazdy jest firma Trapeze. Urządzenie to jest odporne na warunki atmosferyczne, a oprócz standardowego wyświetlania rozkładu, umożliwia także prezentację dodatkowych informacji, np. o cenach biletów. Technologia e-papieru sprawia, że jest to sprzęt bardzo energooszczędny, który działa także podczas okresowych niedoborów prądu. Ponadto dzięki wyposażeniu w głośnik może przekazywać informacje głosowe, co jest niewątpliwie atutem dla osób niedowidzących czy niepełnosprawnych.

Czy ekrany zagoszczą na stałe na przystankach?

Tego nie wiadomo. Choć urządzenie zostało dobrze ocenione przez pasażerów, to zwracali oni uwagę na nieco wolniejsze odświeżanie ekranu (cecha e-papieru) niż np. przy wyświetlaczu LCD. Jednak zalety, jakie daje to urządzenie, jak chociażby możliwość zdalnej aktualizacji rozkładu jazdy w czasie rzeczywistym, czy prezentowanie dodatkowych treści, mogą zachęcić organizatorów transportu publicznego do przeprowadzenia cyfrowej rewolucji na przystankach. Czy tak się stanie, czas pokaże. ((zdjęcie UMP))((Raport podsumowujący pilotażowe wdrożenie wyświetlacza SmartInfo E-papier 13,3”w Poznaniu. Trapeze Poland sp. z o.o))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *