Z powodu pandemii muzea są zamknięte. Na szczęście z pomocą przychodzi nam nowoczesna technika. Miejskie Zakłady Autobusowe uruchomiły Wirtualne Muzeum Warszawskich Autobusów. Jest co zwiedzać!
Historia początków warszawskiej komunikacji autobusowej sięga 1920 roku, kiedy to na ulice stolicy wyjechały pierwsze autobusy marek Benz-Gaggenau i Sauer. Przez ostatnie 100 lat obraz komunikacji miejskiej zmienił się nie do poznania. Nastąpił ogromny postęp techniczny, jak i wzrost liczby mieszkańców Warszawy, a co za tym idzie również wzrost ilości pasażerów. Dziś MZA Warszawa dysponują flotą około 1400 autobusów, których ruch zarządzany jest przez jedną z najnowocześniejszych w Europie central nadzoru ruchu, mieszczącą się przy ulicy Włościańskiej.
W muzeum on-line możemy prześledzić tę ciekawą historię ewolucji warszawskiej komunikacji miejskiej. Znajdziemy tam wszystkie marki autobusów, które jeździły od początków istnienia MZA. Każdy zaprezentowany autobus można dokładnie obejrzeć – obrócić, zajrzeć do jego wnętrza, przybliżyć lub oddalić wybrane elementy, a także przeczytać opisy, zapoznać się z okolicznościami sprowadzenia danej marki do Warszawy, czy obejrzeć na autentycznych zdjęciach (często publikowanych po raz pierwszy) w miejskiej scenerii. Autorzy muzeum przygotowali też statystyki dotyczące warszawskich autobusów w poszczególnych epokach i rysunki charakterystycznych strojów służbowych obsługi.
Ale Muzeum Warszawskich Autobusów to nie tylko komunikacja. To także szereg, nieraz zaskakujących, ciekawostek na temat miasta, jego przeszłości i ważnych historycznych wydarzeń, takich jak II wojna światowa, wybuch stanu wojennego, czy koncert zespołu Rolling Stones w Sali Kongresowej w 1967 roku… Znajdziemy tu wiele unikalnych zdjęć, opisów i cytatów z ówczesnych gazet.
Na odwiedzających muzeum czeka też wspaniały lektor-przewodnik. W jego rolę wcielił się Tomasz Knapik. Jednym słowem – jak w najprawdziwszym muzeum, a nawet jeszcze lepiej.
Prace nad muzeum trwały wiele miesięcy. Brały w nich udział rzesze ekspertów – specjalistów od transportu miejskiego, varsavianistów, historyków, archiwistów, z którymi projekt był konsultowany na każdym kroku.
Muzeum można odwiedzać pod adresem: https://muzeum.mza.waw.pl/ ((zdjęcie główne i źródło informacji – mat. prasowe MZA Warszawa))