Jak szacują Francuzi nawet 10% śmiertelnych potrąceń pieszych oraz 8% śmierci rowerzystów jest spowodowanych brakiem widoczności w martwym polu. Kierowca samochodu ciężarowego lub autobusu ma ograniczone pole widzenia, dlatego Francja wprowadziła zmianę przepisów, która ma zwiększyć świadomość wśród niechronionych uczestników ruchu.

Od początku 2021 roku we Francji jest obowiązek stosowania naklejek informujących pieszych lub rowerzystów o ograniczonej widoczności z kabiny kierowcy. 31 marca zakończy się okres przejściowy nowych przepisów. To oznacza, że od 1 kwietnia nie będzie już pouczeń za brak naklejki „ANGLES MORTS” (martwe pole). Kara za brak oznakowania może wynieść nawet 750 €.

Tutaj przeczytasz, jak wygląda wzór oznakowania oraz gdzie je umieścić.

Obowiązek stosowania oznaczeń dotyczy także obcokrajowców. Naklejki muszą być umieszczone po bokach oraz z tyłu pojazdu. Należy je umieścić na wysokości od 0,9 m do 1,5 m nad ziemią. Oznaczenia nie mogą ograniczać pola widzenia kierowcy, zakrywać tablic rejestracyjnych, świateł i urządzeń sygnalizacyjnych. ((zdjęcie główne – screen YouTube kanał Dacar Digital Printing https://www.youtube.com/watch?v=zdV3aWZnHJ0)) ((https://www.prawodrogowe.pl/informacje/przeglad-prasy/750-euro-kary))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *