Policja oraz Komisja Nadzoru Finansowego wystosowały ostrzeżenie o próbie wyłudzenia danych przez fałszywy link przesyłany SMS-em. Oszuści w wiadomości informują o rzekomym nieopłaconym mandacie karnym. Pod żadnym pozorem nie klikajcie w link!

Kierowcy otrzymali takiego SMS-a z linkiem do opłacenia nieistniejącego mandatu:

„Masz nie oplacony mandat karny. W dniu 31.03.2021 twoj mandat zostanie przekazany do komornika z tytułu zaleglosci 10.00 PLN Oplac teraz”

Przykładowy screen SMSa oszustów, nadawca: MANDAT24
Przykładowy SMS oszustów, źródło – osobowy.info.

Już sama treść pisana łamaną polszczyzną powinna wzbudzić nasze podejrzenia. Po kliknięciu odnośnika zostaniemy przeniesieni do fałszywej bramki płatności, która ma na celu przejęcie naszego loginu i hasła do bankowości internetowej. Jeśli ktoś został w ten sposób oszukany, należy się jak najszybciej skontaktować z bankiem i zablokować dostęp do konta.

Przypominamy, że służby nigdy nie upominają się o niezapłacony mandat w ten sposób. Przy płatnościach internetowych należy zawsze sprawdzać, czy adresy widniejące w przeglądarce nie są podejrzane. Trzeba też pamiętać, że protokół HTTPS (kłódeczka lub zielona kłódeczka w pasku adresu) nie gwarantuje, iż strona nie podszywa się pod inną witrynę. Zachowajcie czujność i nie klikajcie w podejrzane linki. ((zdjęcie główne – Pixabay)) ((screen SMSa – osobowy.info)) ((https://autokult.pl/40884,nie-klikaj-na-link-z-sms-a-policja-i-knf-ostrzegaja-przed-oszustwem))

[AKTUALIZACJA 11.04.2021]

Pojawia się coraz więcej sygnałów, że działania oszustów przybierają na sile. Coraz więcej osób dostaje SMSy z próbą wyłudzenia. Przestępcy posługują się domeną: mandat8381.net

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że ataki mają związek z ostatnim wyciekiem danych (emaili i numerów telefonów) z Facebooka. Sam również otrzymałem dzisiaj takiego SMSa, którego screen zamieściłem powyżej. Nie dajcie się oszukać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *