Na rządowych stronach Ministerstwa Finansów pojawiło się ostrzeżenie skierowane do pośredników przy przewozie osób. Szczególnie reakcji urzędników powinien obawiać się Bolt…

Ostatnio opisywaliśmy, jak firma Bolt błędnie interpretuje polskie przepisy o pośrednictwie w przewozie osób i wciąż wystawia faktury prowizyjne z odwrotnym obciążeniem przez swoją estońską spółkę. Cały tekst o nieprawidłowościach przy pośrednictwie przeczytasz tutaj: „Czy Bolt narusza prawo?”

Popularna platforma przewozowa w dalszym ciągu podtrzymuje swoje zdanie, że VAT w przypadku prowizji Bolt podlega przepisom o odwróconym obciążeniu VAT, zgodnie z którym, floty lub kierowcy wpłacają podatek bezpośrednio do Urzędu Skarbowego.

Natomiast to, że taka interpretacja prawa jest nieprawidłowa, stwierdza też Ministerstwo Finansów. W wydanym oświadczeniu pisze:

Ministerstwo Finansów zwraca uwagę, że dokonywanie podziału usługi pośrednictwa w przewozie osób przy udziale utworzonych w tym celu międzynarodowych, złożonych struktur gospodarczych – czego skutkiem jest ominięcie krajowych obowiązków zarówno na gruncie prawnym jak i podatkowym – może zostać uznane za nadużycie prawa.”((https://www.gov.pl/web/finanse/ostrzezenie-podatkowe—komunikat…))

Dalej czytamy, że firmy korzystające z takiego rozwiązania muszą liczyć się z konsekwencjami i zostanie od nich wyegzekwowany nienaliczony podatek VAT, a transakcje przeprowadzone niepoprawnie zostaną przedefiniowane. Jednak na tym kara dla Bolta może się nie skończyć – możliwa jest także utrata prawa do odliczeń VAT lub nawet licencji na pośrednictwo przy przewozie osób. ((zdjęcie główne – mat. prasowe Bolt))((https://serwisy.gazetaprawna.pl/transport/artykuly/8174416,bolt-urzednicy-sprawdzenie-posrednikow-transport-drogowy.html))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *