Okazuje się, że w sprawie ubezpieczenia samochodu, ciągle jest miejsce dla innowacji. Do Polski właśnie wkracza firma Cachet z sektora insurtech, czyli działająca w branży ubezpieczeń z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.

Cachet (czyt. ka-szej) to estońska platforma ubezpieczeniowa dla kierowców cyfrowych aplikacji takich jak Uber, Bolt czy Free Now. Od 4 lutego 2021 r. rozpoczyna swoją działalność w Polsce. Na naszym rynku będzie pośredniczyć w sprzedaży polis ubezpieczeniowych oferowanych we współpracy z firmą Allianz.

Cachet wchodzi na rynek jako partner dla tysięcy licencjonowanych kierowców świadczących usługi przewozu osób za pośrednictwem Bolta i innych platform przewozowych. To właśnie z myślą o nich przygotowaliśmy produkt, który zmieni sposób oceny ryzyka ubezpieczeniowego – powiedział Mateusz Litewski, Dyrektor Generalny Cachet na region Europy Środkowej i Wschodniej.

Dzięki naszej współpracy z Allianz, jednym w liderów rynku ubezpieczeń komunikacyjnych, jesteśmy w stanie przetwarzać dane kierowców z korzyścią dla nich i oferować im polisy dostosowane do ich działalności zarobkowej.

Na czym polega innowacja Cachet?

Mając auto do zarobkowego przewozu osób, często zdarza się, że wykorzystuje się je również prywatnie. Jednak przepisy zobowiązują kierowców przewozów do zakupu polisy typu taxi / przewóz osób. Takie polisy potrafią być nawet o 100% droższe od standardowego ubezpieczenia OC. Cachet wyszło więc z założenia, że skoro ryzyko z tytułu wykonywania przewozu pasażerów występuje np. przez 40 godzin tygodniowo, to przez pozostały czas niebezpieczeństwo zdarzenia drogowego jest podobne jak dla „zwykłego Kowalskiego”.

Dotychczas firmy ubezpieczeniowe podchodziły z dużą ostrożnością do segmentu ubezpieczeń OC dla taxi i przewozu osób zamawianego przez aplikację. My również obserwowaliśmy ten segment.  Jednak jako firma, która ma nowe technologie wpisane w  DNA, zdecydowaliśmy się na współpracę z Cachet. Ich rozwiązania pozwalają nam na jeszcze dokładniejszą analizę ryzyka, dzięki dostępowi do danych z platform pośredniczących na rynku taxi. Spodziewamy się, że ta współpraca przyniesie wiele nowych możliwości dla przedsiębiorców – powiedział Krzysztof Wanatowicz, Członek Zarządu, Allianz Polska. 

Jak to działa?

Aby poznać ofertę ubezpieczenia, należy wypełnić formularz zapytania na stronie Cachet lub zainstalować aplikację mobilną. Następnie trzeba wybrać szacunkową ilość godzin, jaką spędza się tygodniowo na wykonywaniu przewozów osób. Trzeba się też zgodzić na udostępnianie danych o kursach od aplikacji przewozowych, dzięki temu Catchet jest w stanie dokładniej oszacować ryzyko. W teorii ma być więc taniej, szczególnie dla kierowców jeżdżących nieregularnie.

Estoński startup oferuje także ubezpieczenie całych flot. Cena za polisę jest liczona jednostkowo na każdy samochód z osobna. Platforma zapewnia, że dysponuje dużym zbiorem danych dotyczącym użytkowania aut firmowych, dzięki temu jest w stanie dać ofertę dopasowaną do sytuacji klienta. Wkrótce ma być też możliwy zakup polisy AC.

Cachet w Polsce, Łotwie i Estonii

Dziś Cachet jest już dostępny dla kierowców Bolta i innych platform na rynkach polskim, estońskim i łotewskim. W Estonii już ponad 30% wszystkich kierowców świadczących usługi przewozu osób z wykorzystaniem aplikacji skorzystało z oferty ubezpieczeniowej Cachet. Firma planuje dalszy rozwój w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, w krajach skandynawskich i w Wielkiej Brytanii. Cachet zamierza także oferować produkty dla innych segmentów ekonomii współdzielenia takich jak najem krótkoterminowy, czy mobilność miejska. ((zdjęcie i treść – materiały prasowe Cachet))

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *